BEZPIECZEŃSTWO/OPIEKA MEDYCZNA

Warto pamiętać numery:

 • 112-uniwersalny europejski numer ratunkowy
 • 902102112 -wielojęzyczna policyjna pomoc w nagłych wypadkach.

Na wyspach porządku pilnują: Guardia Civil- (w zielonych mundurach)patrolująca drogi, Policia Municipal- miejska, Policia Nacional- patrolująca w dużych miastach.
Przed wyjazdem na wyspy nie ma obowiązku szczepień. Warto pamiętać o ubezpieczeniu medycznym- Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jeśli wybieramy się na wczasy na własną rękę, bezpłatna opieka medyczna w podstawowym zakresie. Apteki- oznaczone są zielony krzyżem z napisem farmacja. Dla własnego bezpieczeństwa zaleca się zabranie kremów z filtrem- ryzyko poparzeń słonecznych, okularów słonecznych i nakryć na głowę.

informacje

CZAS

Między Polską a Wyspami kanaryjskimi różnica czasu wynosi jedną godzinę, dlatego należy przesunąć wskazówki zegara o godzinę do tyłu.

DOKUMENTY

Wyspy Kanaryjskie należą do Unii Europejskiej, strefy Euro i układu Schengen. Wyjeżdżając na wyspy najlepiej zabrać dowód osobisty lub paszport.

GASTRONOMIA

W charakteryzującej się prostotą kuchni kanaryjskiej królują ryby- głównie vieja, granik, wrakoń i kabryl- w różnych postaciach- smażone (frito), z grilla (a la plancha), duszone (guisado) w smacznych potrawach typu caldereta czy sancocho. Do specjałów kanaryjskich należą ziemniaki, których występuje tutaj 96 odmian. Typowym daniem, którego należy koniecznie spróbować to papas arrugadas (papas canarias), czyli małe, młode ziemniaczki w mundurkach gotowane w słonej wodzie (oryginalnie w wodzie z oceanu) podawane z sosem mojo. Podstawę sosów stanowią oliwa z oliwek z dodatkiem ziół i przypraw, ocet oraz czosnek. Istnieje ponad 20 rodzajów tego sosu, najbardziej popularne to mojo picon (pikantny) z papryką, nazywany również mojo rojo (ze względu na intensywny kolor czerwony) i mojo de cilantrio z kolendrą zwany również mojo verde (zielony). Typowe kanaryjskie sosy podawane są również do ryb i mięs.

Na kanaryjskim stole królują również zupy (potajes) z dodatkiem gofio (mączka), najsłynniejsze z nich to: rancho canario (z ziemniakami, grubym makaronem, mięsem i ciecierzycą) i potaje de berros (z rzeżuchą i ziemniakami). Inne tradycyjne bardzo popularne na wyspach potrawy to paella (potrawa z ryżu w różnych kombinacjach z mięsem, owocami morza i warzywami), gazpacho (pomidorowy chłodnik) tortilla (omlet z ziemniakami), sancocho (gulasz rybny z ziemniakami). Będąc na wyspach koniecznie trzeba skosztować tutejszego wyśmienitego wina (vino) i lokalnego piwa (cerveza). Prawie każda wyspa posiada kilka regionów winiarskich. Na Teneryfie to Acentejo, La Orotawa i Icod. Występują trzy rodzaje wina: białe (blanco), czerwone (tinto), różowe (rosado). Z mocniejszych tutejszych alkoholi warto spróbować rumu (ron) i wódki na bazie winogron (aguardiente) oraz rumu z miodem palmowym (ronmiel).

Do przysmaków kanaryjskich zaliczyć trzeba najlepsze na świecie banany- bardziej słodsze i aromatyczne od tych sprowadzanych z Ameryki południowej.

KOMUNIKACJA

 • NA WYSPY najszybciej dolecieć samolotem, czas podróży ok. 5 i pół godziny. Teneryfa posiada dwa lotniska: północne-Los Rodeos zwane potocznie Tenerifre Norte TFN (przeznaczone głównie do komunikacji w granicach archipelagu) położone w sąsiedztwie stolicy Santa Cruz i południowe- międzynarodowe lotnisko Reina Sofia (Tenerife Sur) TFS w pobliżu tzw. zagłębia turystycznego. Osoby które chcą dolecieć na wyspy bezpośrednio z Polski bez przesiadek powinny wybrać wykupienie biletu na lot czarterowy w biurze podróży. Można wybrać również loty rejsowe (z przesiadkami- które znacznie wydłużają czas naszej podróży i są drogie) albo tanie linie lotnicze ( z przesiadkami ale przy wczesnej rezerwacji stosunkowo tanie). Dla porównania podróż samochodem może nam zająć ok. 3 dni. Trzeba pokonać odległość ok. 3.500 km do portu w Kadyksie, z którego dostaniemy się na wyspy promem. Ze względu na cenę i czas podróży warto wybrać pierwszą opcję.
 • NA WYSPACH możemy poruszać się wynajętym samochodem. Aby wypożyczyć samochód kierowca musi mieć ukończone 18 lat i ważne prawo jazdy. Wypożyczenie auta jest zdecydowanie najlepszym sposobem na wygodne zwiedzanie wyspy „na własną rękę” i bardziej opłacalne ze względu na niską cenę benzyny. Benzyna na Wyspach Kanaryjskich kosztuje ok. 1,06 E (Super 95). Podróżowanie po Kanarach samochodem jest wygodne ze względu na bardzo dobry stan dróg, np: pawie całą Teneryfę możemy objechać poruszając się autostradą. Nie brakuje oczywiście stromych i krętych górskich dróg, z których rozciągają się piękne malownicze widoki. Warto wiedzieć o miejscowym zwyczaju trąbienia przed każdym ostrym zakrętem. Warto pamiętać również że wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Na Teneryfie można również korzystać z komunikacji miejskiej i podmiejskiej połączeń autobusów TITSA (w kolorze zielonym, nazywanych tu guagua). Bilety można nabyć u kierowcy lub na dworcu autobusowym w Las Americas. Autobusem można dotrzeć praktycznie do wszystkich ważnych miejsc niestety do tych mniej uczęszczanych autobusy kursują bardzo rzadko. Można skorzystać także z taksówek jednak ta forma komunikacji nie należy do najtańszych. Dla aktywnych turystów istnieje także możliwość wypożyczenia rowerów.
 • MIĘDZY WYSPAMI kursują samoloty, promy oraz katamarany. Każda wyspa ma własne lotnisko dlatego samolot stał się szybkim i wygodnym transportem między wyspami. Połączenia w granicach archipelagu obsługują linie: Islas Airways i Binter Canarias. Dla przykładu przelot z Teneryfy na Fuerteventurę trwa ok. 45 min. Promy obsługuje firma Naviera Armas i Mediterranea , a katamarany Fred Olsen. Katamarany są droższym środkiem transportu ale znacznie szybszym. Dla porównania katamaran z portu w Corralejo (Fuertaventura) płynie na Lanzarote ok.15 min., a prom ok.45 min. Niestety katamarany na dłuższych odległościach nie są dobrym środkiem transportu dla osób cierpiących na chorobę morską.

PIENIĄDZE/BANKOMATY

Od 2002 r. obowiązującą walutą w Hiszpanii i na Wyspach Kanaryjskich jest euro. Jeśli ktoś nie wymienił gotówki w Polsce bez problemu można ją pobrać z bankomatu (niektóre mają ograniczenia w kwotach lub ilości wypłat – np. jednorazowa kwota wypłaty 300 lub 500 euro niezależnie od dziennego limitu). Nie ma również niedogodności z płatnością kartą. Większość hoteli, restauracji, stacji benzynowych i sklepów akceptuje karty kredytowe. W każdym większym mieście zlokalizujemy bankomat (zwykle z hiszpańską, angielską i niemiecką wersją językową), w mniejszych miasteczkach lepiej mieć przy sobie gotówkę.

TURYSTYKA DLA AKTYWNYCH:

 • PŁYWANIE – Wyspy Kanaryjskie słyną z pięknych plaż pokrytych czarnym wulkanicznym lub złotym piaskiem. Na Teneryfie głównie można znaleźć czarne plaże, wyjątek stanowi plaża Las Teresitas ze złotym piaskiem przywiezionym z Sahary. Amatorzy białych piaszczystych wybrzeży powinni odwiedzić Fuerteventurę słynącą z ciągnących się kilometrami, zaliczanych do najpiękniejszych na świecie plaż z lazurową wodą. Najpiękniejsze z nich to Grandes Playas, Playa de Sotavento, Playa de Cofete i Playa de Barvolento.
 • NURKOWANIE– dno oceanu w okolicach wysp to istny raj dla miłośników nurkowania. W stosunkowo spokojnych wodach można podglądać podwodny świat, korzystając z pomocy licznych klubów nurkowych
 • WINDSURFING, SURFING, KITESURFING– to bardzo popularne sporty które można uprawiać na większości wysp. Najlepsze warunki do uprawiania sportów wodnych oferuje wietrzna Fuerteventura, natomiast na Teneryfie niewielka miejscowości El Medano słynąca z wiecznej bryzy wiatru.
 • ŻEGLARSTWO– warunki do żeglugi są dobre przez cały rok, nie brakuje tu bardzo dobrze przygotowanych przystani jachtowych. Bardzo popularną formą aktywnego wypoczynku są rejsy statkami w poszukiwaniu ssaków morskich: delfinów i wielorybów. Ciekawe są rejsy statkami które mają przeszklone dno, przez które można podziwiać podwodny świat. A dla wytrwałych polecamy kilkugodzinny rejs katamaranem np.: do klifów Los Gigantes.
 • TRASY ROWEROWE– zróżnicowany, górzysty teren archipelagu może stanowić wyzwanie dla amatorów dwóch kółek, którzy mogą tu znaleźć trasy o różnym stopniu trudności. Na wyspach działa wiele wypożyczalni, które jednocześnie zajmują się organizacją wypraw rowerowych.
 • GOLF- Wyspy Kanaryjskie są zagłębiem golfowym. Powstało tu ok. 30 pól golfowych położonych w pięknych malowniczych zakątkach.
 • WĘDRÓWKI PIESZE– cieszą się dużym powodzeniem. Można znaleźć szlaki o różnych stopniach trudności. Najpiękniejsze szlaki na Teneryfie prowadzą przez Park Narodowy Teide oraz masywy górskie Anaga i Teno.

WODA

Woda z kanaryjskich kranów- to odsolona woda morska, która nadaje się do spożycia dopiero po przegotowaniu. Tylko dwie wyspy: Teneryfa i La Palma posiadają naturalne źródła.